Cactaceae.eu

Chyba
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 64
Sobota, 03 September 2011 12:25

Parodia maxima Ritter

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Vrchol asi 20 cm vysokej Parodia maxima, ako vyzerala pred šiestimi rokmi. Vrchol asi 20 cm vysokej Parodia maxima, ako vyzerala pred šiestimi rokmi. Igor D. Dráb

Mnohí ju považujú za synonymum Parodia commutans. Zaujímavé je, že aj autor popisu Ritter sa odvoláva na P. commutans a popisuje ju tak, že len zdôrazňuje odlišnosti P. maxima od P. commutans. Nič to, menovka sa meniť nebude, keď už tá stará, pôvodná, vydržala pri jednom z kaktusov skoro dvadsať rokov. Za ten čas sa z malých semenáčikov (kúpil som ich asi 5 vo veľkosti asi 2 cm) stali statné kúsky, ktoré sú vysoké okolo 25 cm a široké asi 12-15 cm. Stoja ako v pozore len preto, lebo sú z bokov tiesnené inými vyššími kaktusmi a tak sa nemôžu povaľovať aj v iných črepníkoch, ako to mäkkomäsé rastliny občas, keď sa im nedostáva vody, s chuťou robia. Len na okraj - Parodia commutans nemám a ani som ju v iných zbierkach (zbierok parodií je dnes skutočne málo...) nevidel, možno aj preto, že som ju nehľadal. Škoda, že som sa parodiam viac nevenoval tak pred tridsiatimi rokmi - boli vtedy na vrchole popularity, objavilo sa množstvo nových mien a medzi ni mi aj jedna nám mimoriadne blízka - Parodia fricii.

Parodie to majú v mojej zbierke ťažké. Keď nekvitnú, predovšetkým tie menšie rastliny, ani o nich neviem. Tie veľké a zase strácajú medzi ostatnými veľkými rastlinami a aj keď zakvitnú, na ich veľkom tele pôsobí ich kvet skutočne nevýrazne. Keby sme nemali v Klube kaktusárov Nobilis v Bratislave priateľa Mira Falatha, ktorý ma občas prekvapí hľadaním semenáčikov parodií (a tým donúti popozerať sa po zbierke, či naozaj pre nehop niečo nemám), netušil by som, koľko vlastne parodií mám. Priznávam, nemám v nich celkom jasno, dostupná literatúra je skôr zdrojom chaosu než vedením k poznaniu - nech už si vezmeme diela Rittera, Brandta, Haageho či Backeberga, je to všetko jedno, po kom siahnete. Chýba skutočný znalec, ktorý by ich upratal v súlade s najnovšími poznatkami z terénneho výskumu, ako to napr. urobili Dicht a Lüthy s rodom Coryphantha, či najnovšie Matuszewski s rodom Thelocactus. Keď už sme u našich severných susedov - práve Poliak Andrzej Mucha by mohol byť tým, na koho čakám(e). V posledných rokoch sa venoval terénnému výskumu rodu Parodia a prvé príspevky z jeho pera sa začali objavovať v poľských kakturáskych časopisoch. Len tak ďalej bratu!

Kedysi sa, za mojej mladosti, parodie odporúčali ako rastliny pre začiatočníkov. Jednoducho pestovateľné však nie sú všetky, ale sú to rastliny naozaj vďačné. Z tých jednoduchšie pestovateľných odporúčam P. mutabilis, P. schwebsiana, P. nivosa či P. penicillata. Vymenované rastliny mal azda každý kaktusár, patrilo k dobrým zvykom vždy mať v zbierke nejakú parodiu. Dnes sa to nenosí a nebyť pár kaktusárskych mohykánov, parodiám by asi odzvonilo. Musím pripomenúť, že nie tak celkom - mudrlanti z krajiny Kaktuslandia prehodili všetky druhy rodu Notocactus do rodu Parodia a tak aj keď nikto nepestuje skutočne parodie, vždy má v zbierke aspoň nejaký notokaktus, teda parodiu. Elegantné to riešenie! Ale mňa ani tak nezlomia.

Čítať 3922 krát Naposledy zmenené Sobota, 03 September 2011 12:33

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete JavaScript, ak ju chcete vidieť.

Antikvariát

Antikvariát

Stiahnite si!

Prihlásenie

Kto je prihlásený

Aktuálne máme na stránkach 153 hostí a 1 člen  

Preklad

Naši partneri

КАКТУСЫ и не ТОЛЬКО
КАКТУСЫ и не ТОЛЬКО

– prvý ruský štvrťročník o sukulentných rastlinách.

 

- webová stránka odeského klubu kaktusárov

 

- webová stránka Petra Pavelku

 

Welcome to the Kaktus-Klub web-site!

- Kaktus-Klub journal

 

Aloe

- Specializovaná stránka o rodu Aloe

You are here:

Kontakty

Igor D. Dráb

Hlavná 82
Kameničná pri Komárne
946 01
Slovensko

e-mail: igor.drab@gmail.com
http://www.cactaceae.eu